دکتر اکرم صالحی

پوست و مو - طب سنتی


رفع چربی پوست سر

این علت است که غدد سباسه بیش از حد فعالند. فعالیت طبیعی این غدد، ترشح لایهای از چربی برای محافظت از پوست در مقابل تهاجمات است.زمانی که این غدد از کنترل خارج میشوند و بیش از حد فعالیت میکنند، تمام طول موها چرب میشوند. بنابراین برای بهتر کردن شرایط، همه به شستن عمیق موها اقدام میکنند. اما این کار اشتباه است :
هر گونه حملهای به پوست، غدد سباسه را تحریک میکند و آنها هم به نوبۀ خود فعالیتشان را دو برابر میکنند.

برای درمان موهای چرب بهتر است از شامپوهای مخصوص همین موها که متناسب با آنها ساخته میشوند، استفاده نمایید. همچنین میتوانید از روش گیاهی و یکی از راههای زیر استفاده کنید :
1 - آب نارنج را گرفته و سپس آن را صاف نمایید. مالیدن این آب به موها، چربیهای اضافی آن را میگیرد و پوست سر را نیز ضدعفونی میکند و همچنین موها را براق مینماید. بعد از مالیدن این آب و بعد از گذشت ۴۰ دقیقه موها را خوب آبکشی کنید.

2- گرد زنبق برای موهای چرب و روشن به عنوان شامپوی خشک به کار میرود. برای این کار باید اندکی گرد را به سر خود بپاشید. ده دقیقه صبر کنید سپس با دقت و قدرت موها را شانه کنید.

3 - برای چربی زدایی مو، هر دو روز یک بار، پوست سر را با جوشانده مخلوطی از گیاهان زیر مالش دهید. این جوشانده علاوه بر خاصیت چربی زدایی، موها را تقویت کرده و از ریزش آنها جلوگیری می کند : تخم گشنیز ، بابونه ، گزنه ، گل ختمی ، شاه تره ، از هر کدام ۲۰ گرم ، در نیم لیتر آب جوشانده ، بعد از صاف کردن ، پوست سر را با آن مالش دهید.

4 - سر را با آب نمک و نعنا بشویید.
5 - سفیده تخم مرغ را خوب هم زده تا سفت شود و کف کند، سپس آن را به کمک یک مویی به پوست سر بمالید و بگذارید تا خشک شود، سپس موها را شانه زده تا سفیده تخم مرغهای خشک شده بریزد.

6 - ابتدا مقداری گل سرشوی را خمیر کرده و به سر بمالید و بعد آنرا بشویید و بعد مواد دارویی مثل مازو و چفت و یا مواد گیاهی گس که مواد مازویی دارند روی سر بمالید. بهترین کار این است که مازو را با حنا مخلوط نموده و به سر بمالید و اگر میخواهید حنا رنگ بدهد آن را با آب گرم مخلوط کنید.

7 - برگ چغندر را له کرده و آب آن را از برگهایش خارج نمایید، این آب برای گرفتن چربی سر بسیار مفید است. پس از گذشت ۲ ساعت میتوانید موهایتان را آب کشی نمایید.
8 - استفاده از لیمو و مالیدن آب تازه آن به سر باعث میشود که چربی سر گرفته شود و پوست نرم و شفاف شود.

9 - پوست سر را یک روز در میان با یک قاشق چایخوری، روغن عنصل به مدت یک ساعت مالش دهید و سپس با صابون معمولی مانند صابون مراغه یا با گل سرشوی اثر چربی را از بین ببرید.
10- استفاده از اطريفل اسطوخودوس ( جهت پاكسازی معده و روده ها)
11- حجامت عام و در صورت لزوم حجامت سر


آدرس مطب : اصفهان ، خيابان بزرگمهر ، ابتدای هشت بهشت غربی ، كوی شهيد شمندی ، مجتمع غدير ، طبقه زيرزمين
تلفن : 32664342 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
ويزيت غير حضوري بصورت انالرژى يا حساسيتلیزر درمانیپوست و موتغذيه و رژيم درمانىدانستنی هاطب سنتىصفحه اصلیسوالات پزشکیپیام های کاربرانگالری عکسآدرس و تلفن