دکتر اکرم صالحی

پوست و مو - طب سنتی


امگا ٣ وتاثير روي سرطان پستان

امگا۳ هایی که از ماهی گرفته میشود برای پیشگیری از سرطان پستان موثرتر است.

افزایش مصرف اسید های چرب امگا۳ می تواند به پیشگیری از سرطان پستان کمک کند. مطالعات جدید نشان می دهند که انواع خاصی از امگا۳ ها موثرتر از بقیه هستند.
در پیشگیری از ابتلا به سرطان پستان، امگا۳ های گرفته شده از ماهی ها موثرتر از نوع گیاهی آنهاست.

بر اساس یافته های محققان دانشگاه گوئلف در انتاریو کانادا، اسید های چرب امگا۳ مشتق شده از روغن ماهی حدود ۸ برابر بیشتر از امگا۳ های گرفته شده از روغن های گیاهی در جلوگیری از متاستاز سرطان پستان تهاجمی موثرند. این یافته ها در Journal of Nutritional Biochemistry منتشر شده است.

بعد از سرطان پوست، سرطان پستان شایع ترین سرطان در بین زنان ایالات متحده است. پیش بینی می شود که حدود ۲۶۶,۱۲۰ مورد جدید ابتلا به سرطان پستان تهاجمی در ایالات متحده تشخیص داده شود. امسال حدود ۴۰,۹۲۰ خانم بر اثر ابتلابه این بیماری جان خود را از دست خواهند داد.

یکی از شدید ترین نوع های سرطان پستان تهاجمی، سرطان پستان HER2 مثبت است. در این نوع سرطان، تومورها مقادیر زیادی پروتئین گیرنده انسانی فاکتور رشد اپیدرمی HER2 دارند. این پروتئین باعث رشد بیشتر سلول های سرطانی می شود. حدود ۲۵درصد از سرطان های پستان HER2 مثبت هستند.

تحقیقات قبلی نشان داده اند که اسید های چرب امگا۳ از ابتلا به سرطان پستان پیشگیری می کنند. اما آیا انواع خاصی از امگا۳ ها موثرتر از بقیه هستند؟ پروفسور ما و همکارانش به این پرسش پاسخ می دهند.

💥اسیدهای چرب EPA , DHA در کاهش رشد تومور بسیار موثرند💥

دو نوع اسیدچرب امگا۳ در روغن ماهی یافت می شود. : یکی ایکوزاپنتانوییک اسید(Eicosapentaenoic acid یا EPA) است و دیگری دوکوزاهگزانوئیک اسید(Docosahexaenoic acid یا DHA) است. نوع سوم امگا۳ که نوع گیاهی آن است ، لینولئیک اسید یا ALA نام دارد که در سویا ، روغن کانولا و گیاه کتان یافت می شود.

برای انجام این مطالعه پروفسور ما وهمکارانش اثر این سه نوع امگا۳ را روی موش هایی که به سرطان پستان HER2 مثبت مبتلا شده بودند، بررسی کردند. این موش ها از ابتدای تولد برای ابتلا به این نوع سرطان پرورش یافتند. شواهد نشان میدادند که هر سه نوع امگا۳ (چه گیاهی و چه از منایع دریایی) در پیشگیری از سرطان پستان موثر هستند. اما پروفسورما و تیمش میخواستند بداند کدام یک موثرترند.

به هرکدام از موش ها از همان پیش از تولد نوع خاصی از امگا۳ داده شد. این کار باعث میشد دانشمندان بتوانند درک بهتری از نحوه اثر اسیدهای چرب در ابتلا به تومور داشته باشند. براساس یافته های این محققان مشخص شد که موش هایی که به آن ها امگا۳ های گرفته شده از روغن ماهی(EPA و DHA) داده شده بود، ۶۰-۷۰ درصد کاهش اندازه تومور داشتند. همچنین تعداد تومور های پستان ۳۰ درصد کاهش یافته بود. در حالی که همان مقدار از امگا۳های گیاهی (ALA) همان تاثیر را نداشتند. برای اینکه نتایج مشابهی حاصل شود باید به موش ها مقادیر بیشتری از ALA داده می شد. در مجموع محققان به این نتیجه رسیدند که EPA و DHA هشت برابر موثر تر از ALA در پیشگیری از ابتلا به سرطان پستان هستند.

اسیدهای چرب امگا۳ ژنهای خاصی را فعال می کنند که به عملکرد بهتر سیستم ایمنی کمک می کند و راههایی که مسئول رشد تومور هستند را غیرفعال می کند. بدین ترتیب از ابتلا به سرطان پستان پیشگیری می کند. EPA و DHA بهترین نوع از این اسیدهای چرب امگا۳ برای پیشگیری از سرطان پستان می باشند. خانم ها می توانند با مصرف دو الی سه بار در هفته ماهی پرچرب (مثل ماهی سالمون، تونا و قزل آلا) مقادیر مناسبی EPA و DHA دریافت کنند.


آدرس مطب : اصفهان ، خيابان بزرگمهر ، ابتدای هشت بهشت غربی ، كوی شهيد شمندی ، مجتمع غدير ، طبقه زيرزمين
تلفن : 32664342 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
الرژى يا حساسيتلیزر درمانیپوست و موتغذيه و رژيم درمانىدانستنی هاطب سنتىصفحه اصلیسوالات پزشکیپیام های کاربرانگالری عکسآدرس و تلفن